top of page

Klára Šípková 

Klára Šípková vystudovala šperk na UMPRUM v Praze pod vedením Evy Eisler, z toho se tři semestry věnovala průmyslovému designu a semestr grafickému designu na stáži v Paříži. 

Věnuje se zejména navrhováním a výrobou šperků, ale příležitostně zamíří i do dalších oblastí designu. (Jako designérka zaujala veřejnost kovovou židlí Klára, která slavila úspěch na pres-tižních mezinárodních veletrzích v Miláně, Londýně a New Yorku a byla zařazena do sbírky nábytku Uměleckoprůmyslového muzea). 

Ráda pracuje s čistými formami... zabývá se nejenom použitím zákonů geometrie, ale především také harmonií, pohybem a příběhem, který do šperků vkládá. Ve svých kolekcích si často pohrává s nekonečností a tvarovou jednoduchostí, kterou tu a tam pokryje romantičtějším dekorem. Z každého objektu je cítit intenzivní hledání krásy, vtipu a stylově vytříbeného názoru. 

K výrobě šperků využívá nejmodernější průmyslové technologie, ale nezapomíná ani na pečlivé ruční řemeslné zpracování. Oblíbeným materiálem bývá především nerezová ocel, avšak nebrání se ani materiálovým experimentům - je první šperkařkou, která v kontextu šperku využila vysoce tvarovatelnou hi-tech fólii Barrisol. 

„Na šperk se snažím nahlížet nekonvenčně, nevnímám ho jen jako ozdobu, ale jako nositelné umělecké dílo, které v sobě nese určité sdělení, názor, životní styl. Libí se mi, jak šperk dotváří osobnost a vkus majitele — každý člověk k příběhu, který za šperkem vidím já, nakonec dopiní ještě svůj vlastní." 

Klára Šípková je spoluzakladatelka sdružení mladých šperkařů UNOSTO, které vzniklo v roce 2011 jako platforma pro propagaci českého šperku. Prostřednictvím výstavních akcí, workshopů a spolupráce s podobnými evropskými skupinami má UNOSTO v plánu participovat na oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu. 

Loni v květnu otevřela vlastní Showroom. Kolaborativní projekt sedmi českých designérů, šperkařský ateliér a prodejnu v jednom, kterou najdete v Klimentské ulici v centru Prahy.

Klara_Sipkova_4
Klara_Sipkova_1
Klara_Sipkova_3
Klara_Sipkova_2
bottom of page