top of page

Future na Designbloku

Designblok 2019 zasvítil reflexní barvou s tématem FUTURE. Vypadalo to nadějně. Samozřejmě jsem se pečlivě prošla hlavně módní a šperkařskou sekci.

Až na pár výjimek, které zmíním, musím ale konstatovat, že v oblasti tvorby se jedná spíše o návrat. Skoro až retro návrat. Málokterý designér přišel s nějakou novou vizí, s novou ucelenou řadou s nadčasovou hodnotou. Ano, budoucnost bude zjevně o návratu ke kořenům, k přírodě, přírodním zdrojům, obnovitelné energii. Musíme planetu zachránit. Ale design si představuji (a snad nejen já) trochu v jiném významu, než jak to na této přehlídce vypadalo.

Některé prezentace mi přišly nedotažené, nesrozumitelné, někde provedením instalace dost odbyté. Ale design je přece o dotažení každé části! Nejen výrobku, loga, ale i prezentace, balení, celého příběhu. Myslím si, že každý (designer) sleduje okolní i zahraniční scénu, nechá se inspirovat, něco uzrát a pak ho to posune tvořit. Někde bohužel narážím jen na “nenápadný copyright” a dost často s obhajobou, to přece není nikým patentované….. Ok, ale pak to prosím nenazývejme novou posunutou hranicí a dílem doby ap., je-li zdroj již od pohledu jasný a není veřejně přiznaný. Inspirace by měla být jen malý střípek nějakého celku, které nám jsou blízké a umíme je napojit ke svému osobitému výrazu. (Bych tak řekla ;-) )

A kdo to dle mého názoru takhle tvoří? Úplně na začátku vystavovalo docela naposled studio ZORYA. Jako všechno chcete, zvlášť když víte, že už je to limitka, poslední možnost. Ta jednoduchost a nadčasová hodnota tam prostě je. Asi takhle nějak to má vypadat. Vytvořit něco, co tu bude (skoro) na věky a co se bude “dědit”.

Po pár metrech vás mohla upoutat zlatá záře a jednoduchost šperků mladé designérky Márie Kobelové. Nové věci jsou ještě jednodušší a viditelnější a hmatatelnější. Její řadu inspirovanou výtvarnickými špachtlemi již nějaký čas najdete v nabídce Courage.

Pak můj zrak přitáhly modely Lenky Mulabegovič inspirované díly Kazimira Maleviche. (Vidíte, přiznává svou inspiraci ;-) ) a modely byly jiné, než na co jsme zvyklí, a hlavně byly jiné po jejich oblečení. Zde spojení “staré inspirace” naplnilo - dle mého názoru- pravý FUTURE —> Moderní, ostrý, hravý, nový a nadčasový. Jako pohádka z budoucnosti. Tak si představuji oděné novodobé princezny, na krásných funkcionalistických “zámcích”.

A pak jsem zabočila do jiného prostoru - showroomu Showroom. A zastavuji se u Kláry Holanové - Eiri. A tam slunce. Potisk už jsem u Kláry dlouho neviděla. Byla to taková zkouška. Zkouška s ohnivým sluncem. Energií budoucnosti. Možná ji brzy najdeme na nějakých jiných kouscích oblečení. Někde, kde byste slunce ani nečekali.

Ač EIRI nedostala větší prostor než na jediném modelu ukázat naši budoucnost, její kolekce se stále line v její lince - nadčasová a opět - jak jinak - černá. :-D Ale jsou tam i překvapení; červené elastické šaty, zlaté a stříbrné detaily a hlavně futuristické střihy, které nepodléhají žádnému diktátu. Je to jen na vás, jak se chcete módou vyjádřit a co si vyberete.

Dalším již od pohledu “jiným” designem byla ANINA a její kolekce “motaných” šperků s názvem Signature. Na první pohled jen ohýbané drátky a po vyzkoušení faaakt nepřehlédnutelný šperk.

Značka BRAASI o sobě dává vědět stále něčím novým. A to úplně nové je městské kolo Braasi Bike. A také tašky a doplňky vytvořené 3D tiskem..a větrovky a hlavně! batohy Parachute z lehkého parašutistického materiálu. A už je milujem ;-)

Několikrát mne to přitáhlo ke korálkům z kolekce YBA Jewellery od MŇ BRC. Říkala jsem si pokaždé “jéé: tuto nebo tyhle náušnice”? Přitahovaly mne jako magnet jemné pastelové skleněné korálky. Už vím proč. Návrat: do dětství - pokladů - zdobení se.

A ve spojení s jednoduše ohnutými stříbrnými drátky mladé designérky vytvořily futuristický šperk s nádechem nostalgie (alespoň pro mne). Snad se brzy můžete sami přesvědčit v obchodě Courage.

A asi nakonec ještě dvě zastávky - u značky SOOLISTA Zuzky Basterrech a její opravdu sólo future modelů jednoduchých linií, leč velmi propracované a laděné barevně i materiálově. Každý kousek stojí za to!

Eliška LHOTSKÁ vytvořila novou řadu šperků se sladkovodními perličkami, uchycené~padající~stékající na kapkách vody, kterou zachytila v leštěném stříbře. Protože voda je život. Protože bez vody nemůžeme být. A když se podíváte, tak ani bez těch šperků nechceme být ;-)

Ještě jsem měla několik postřehů, některé expozice byly zajímavé, ale otázkou je, proč mne zaujaly- že třeba hledám hezké stropní světlo nebo pěkně tvarované příbory? ale neřekla bych, že by to byl design objev. Takže jsem se rozepsala jen o tom, co se dotýká Courage. A co se snažím dostat do povědomí svých zákazníků nejen Zlínského okresu a okolí.

Těším se na vaše reakce a děkuji za zájem.

bottom of page